شبکه های اجتماعی ما
  • فارسی
  • English

آشنایی با سیانید هیدروژن (HCN) و اثرات سمی آن

  • توسط: ppm_adminuser
  • در تاریخ: شهریور ۲۶, ۱۳۹۸
  • 1 دیدگاه
آشنایی با سیانید هیدروژن (HCN) و اثرات سمی آن

سیانید هیدروژن (HCN) نوعی گاز ، با سرعت زیاد عمل می کند ، بسیار سمی یا مایع است که بوی بادام تلخ دارد. بیشتر HCN به عنوان واسطه در محل تولید استفاده می شود. عمده کاربردها شامل ساختن نایلون ، پلاستیک و منسوجات است

قرار گرفتن در معرض HCN ممکن است در شرایط صنعتی و همچنین از دود سیگار ، فرآورده های احتراق و ترکیبات سیانید طبیعی در غذاها اتفاق بیفتد

HCN یک سم سیستمیک است. سمیت ناشی از مهار سیتوکروم اکسیداز است که مانع از استفاده سلولی اکسیژن می شود. مهار مرحله پایانی انتقال الکترون در سلولهای مغز باعث از دست رفتن هوشیاری ، ایست تنفسی و در نهایت مرگ می شود. تحریک شیمی گیرنده های بدن کاروتید و آئورت یک دوره مختصر از پرفشاری خون ایجاد می کند. بی نظمی های قلبی نیز ممکن است رخ دهد. مکانیسم های بیوشیمیایی عمل سیانید برای همه گونه ها یکسان است.

علائم کارگران در معرض خطر از عوارض جانبی سلامتی تا ناراحتی خفیف تا اثرات سیستم عصبی مرکزی متغیراست. مواجهه مکرر یا مزمن باعث کم کاری تیروئید شده است.

HCN با واکنش آمونیاک ، متان و هوا بر روی یک کاتالیزور پلاتین یا از واکنش آمونیاک و متان به صورت تجاری تولید می شود. HCN همچنین به عنوان یک محصول جانبی در تولید آکریلونیتریل بدست می آید و ممکن است در بسیاری از فرآیندهای تولید دیگر تولید شود.

بیشتر HCN در محل تولید استفاده می شود (CEH 2000). HCN به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. مطابق نظر هارتونگ (۱۹۹۴) ، عمده ترین کاربردها در ساختن کشتی ها ، ساختمان ها ، باغ ها و غذاهای مختلف است. تولید مونومرهای مختلف رزینی مانند آکریلات ، متاکریلات و هگزامتیلدنامین و تولید نیتریل. HCN همچنین ممکن است در طول استفاده از نمک سیانید در عملیات آبکاری و معدن ایجاد شود.

علاوه بر مواجهه شغلی ، انسان در رژیم های غذایی خود (از غذاهای حاوی سیانید و آمیگدالین و مواد باقیمانده از بخار حاوی سیانید) و از طریق دود سیگار ، اگزوز خودرو و آتش سوزی در معرض سیانید قرار می گیرد.

چندین مطالعه درمورد مواجهه شغلی و یک مطالعه با موضوع انسانی انجام شده است. در مواجهه شغلی علائم عصبی سازگار با مسمومیت با سیانید نشان داده شد ، اما احتمال مواجهه همزمان با سایر مواد شیمیایی را نمی توان رد کرد. به عنوان مثال ، پاک کننده ها و روغن های برش خورده ، و همچنین سدیم و سیانید مس ، ممکن است در عملیات آبکاری وجود داشته باشند.

مطالعات متعددی داده های مربوط به غلظت خون و ادرار سیانید و تیوسیانات را در پی قرار گرفتن در معرض شغلی در غلظت های پایین ارائه داده اند. این مقادیر معمولاً شبیه به افراد سیگاری است که از نظر شغلی در معرض HCN قرار نگرفته اند. غلظت سیانید کل خون در طول تزریق نیتروپروساید نیز اندازه گیری شده است و مربوط به علائم است. همچنین در مورد دوزهای خوراکی غیر متابولیک و میزان متابولیسم در انسان داده هایی وجود دارد.

نویسنده: نوید طاهری

برچسب ها:

بدون دیدگاه

error: Content is protected !!